Jak ten čas s dětmi neuvěřitelně letí! Nedávno jste si vašeho drobečka přivezli z porodnice a teď už začínáte přemýšlet kdy a jak začít s prvními příkrmy. Ani se nenadějete a vaše děťátko půjde do školky. Ale nepředbíhejme tolik.
Kdy dítěti naservírovat první příkrm?
Každé dítě dospěje do fáze, kdy mu už nestačí pouhé kojení a musíme ho začít seznamovat s běžným jídlem. Tento čas nastává někdy mezi čtvrtým a šestým měsícem věku dítěte. Na toto období spadá tzv. imunologické okno, díky kterému si dítě snáze vytvoří toleranci na danou potravinu a nedochází k alergickým reakcím. Dřívější, ale také pozdější zavádění nemléčných příkrmů může alergické reakce vyvolat. O nejvhodnějším čase, kdy to s příkrmem poprvé zkusit, se poraďte s dětským lékařem. Důležitou roli bude hrát prospívání vašeho dítěte. Některé děti dají samy důrazně najevo, že už mají chuť i na něco jiného, než je mléko, a to tak, že se na vaše jídlo budou přímo sápat.
Jak připravit první příkrm?
Už máte rozhodnuto? Zítra se do toho pustíte? Výborně. Začít můžete dýní, brokolicí nebo mrkvičkou. Pokud si chcete usnadnit práci, není nic jednoduššího, než příkrmy nakoupit v obchodě. Výhodou kupovaných příkrmů ve skleničkách je jejich nezávadnost. Díky pravidelným kontrolám u výrobců se nemusíte obávat dusičnanů a jiných nevítaných látek. Můžete však příkrm připravit i doma. Zeleninu vařte v kojenecké vodě. Kupujte raději bio zeleninu, protože běžná zelenina ze supermarketu může obsahovat větší množství dusičnanů, které zatěžují organismus malého miminka. Uvařenou zeleninu rozmixujte do hladka nebo pečlivě rozmačkejte vidličkou. Vyzkoušejte obě varianty, protože každé dítko vyžaduje jinou konzistenci. Každou novou potravinu podávejte dítěti čtyři po sobě jdoucí dny, abyste mohli rozpoznat případné alergické reakce. Jako další v pořadí nabídněte dítěti další druhy zeleniny - květák, špenát, cuketu, batát, kedlubnu nebo hrášek. K zelenině můžete přidat brambor nebo rýži. Příkrmy nikdy nesolte ani nepřislazujte. Počítejte s tím, že dítě sní ze začátku pouze pár lžiček. Můžete mít doma velkého jedlíka, ale bude to spíš výjimka.
Tip! Příkrmy můžete zmrazit v tvořítku na led. Podle potřeby vytáhnete přesně takové množství, jaké potřebujete.
Jak si krmení usnadnit?
Aby bylo krmení pohodlné pro dítě i pro vás, vyplatí se pořídit jídelní židličku. S židličkou budete mít k dítěti lepší přístup a krmení půjde snáz, oproti krmení s dítětem v náruči. Pamatujte na to, že začátky nebudou úplně jednoduché a může se stát, že bude více jídla všude kolem, jen ne v bříšku vašeho drobečka. Proto také není vhodné krmit dítě v autosedačce, která není snadno omyvatelná. Pro děti od 6 měsíců vybírejte jídelní židličku s polohováním. Tak malé dítě ještě většinou nesedí a neměli bychom ho do sedu dávat ani při krmení. V polohovatelné jídelní židličce je dítě umístěno v pololehu. Prohlédněte si naši nabídku jídelních židliček.
Nezapomeňte také pořídit nepromokavý bryndáček, nejlépe se záchytnou kapsou. Potřebovat budete i malou plastovou lžičku, která je ideální pro první sousta a malou pusinku vašeho dítěte. Určitě se vám budou hodit i dózičky na uchovávání příkrmů. Vše potřebné najdete v našem internetovém obchodě v kategorii Krmení.
Co když dítě příkrmy odmítá?
Dítě potřebuje čas, nespěchejte na něj a obrňte se velkou trpělivostí. Ze začátku bude potraviny spíše ochutnávat, nečekejte, že sní hned celý talíř. Určitě ho do jídla nenuťte. Pokud příkrmy odmítá, zkuste jiný druh zeleniny nebo krmení na pár dní odložte.
Tip! Před podáváním příkrmů dítě nekojte. S plným žaludkem se mu do jídla chtít nebude. Mléko mu nabídněte, až budete s krmením hotovi.
Jak postupovat dál se dočtete v našem článku Pokračujeme s příkrmy.