Pokračujeme s příkrmy

Navazujeme na článek Začínáme s příkrmy. První sousta tedy už máte zdárně za sebou. Pořídili jste polohovací židličku, nepromokavý bryndáček i malou lžičku. Zjistili jste, kterou zeleninku má váš drobeček nejraději a ke které se staví s odporem. Už také víte, zda musíte stravu mixovat nebo stačí rozmačkat vidličkou.

jidelnisadaA jak postupovat dál? Po asi dvou až třech týdnech plných zeleniny nastává čas přidat dítěti i maso. Vybírejte pouze libové kuřecí, krůtí, telecí nebo králičí a nejlépe z ověřených zdrojů. Maso dostatečně povařte a rozmixujte. Můžete ho kombinovat opět se zeleninou a brambory, rýží nebo těstovinami. Jak často maso podávat? Nejčastější doporučení říká, že jednou za tři dny je dostačující. Maso můžete střídavě nahrazovat i žloutkem. Postupně zkuste podat dítěti celé vejce. Musí být dostatečně povařené.

Držte se několika jednoduchých zásad:

  • Jídla nesolte, ani nepřislazujte. Z koření můžete použít trochu majoránky a kmínu.
  • Příkrmy podávejte lžičkou a nápoje z hrnečku.
  • Dítě krmte v pravidelných časech. Vytvořte režim.
  • Dítě do jídla nenuťte, jen motivujte.
  • Příkrmy doplňují kojení, do jednoho roku je dítě stále kojenec.

 

Až bude mít dítko masozeleninové příkrmy v malíčku, můžete mu nabídnout ovoce. Ovoce zařaďte nejlépe jako dopolední svačinku. S ovocem problémy nebývají. Dětem sladká chuť vyhovuje a často je právě ovoce jejich nejoblíbenější částí jídelníčku. Zkuste začít banánem, který střídejte s nastrouhaným jablkem, hruškou nebo meruňkou.

TIP! Slyšeli jste o metodě baby led weaning? Při tomto způsobu krmení si dítě samo určuje, co sní a co ne. Tato metoda spočívá v tom, že děti samy vědí a postupně zjišťují, na co mají chuť a co si k jídlu vyberou. V praxi to znamená, že miminko sedí u jednoho stolu s dalšími členy rodiny a na talíři má to, co ostatní. Samozřejmě, že si s vámi nemůže dát guláš, ale pokud vaříte zdravě, na stole se mohou objevit například vařené kousky mrkve, brokolice nebo brambory. Dítko jí samo rukou. Připravte se na to, že plno jídla skončí pod stolem, ale postupem času se dítě naučí jíst čistěji. Tento způsob krmení můžete kombinovat s klasickými příkrmy podávanými lžičkou. Jen pozor! Při této metodě nespouštějte dítě z očí, abyste mohli rychle zakročit, pokud by mu větší sousto zaskočilo v krku.

Kolem osmého měsíce zkuste zařadit odpolední svačinku v podobě bílého jogurtu, který můžete ochutit ovocem. V této době si už dítě může pochutnávat i na přírodních kukuřičných křupkách. Pokud se ptáte, jak je to s tolik diskutovaným lepkem, dítě by se s ním mělo poprvé setkat v sedmém měsíci, protože právě v tuto dobu se otevírá tzv. imunologické okénko a dítě si na lepek snáze vytvoří toleranci. Dalším krokem je večerní mléčná nebo nemléčná kaše.

Jak by měl vypadat jídelníček ročního dítěte?

  • Ráno – kojení nebo umělé mléko
  • Dopoledne – ovoce
  • Poledne – zeleninový nebo masozeleninový příkrm (maso střídejte s vejcem)
  • Před poledním spánkem - kojení nebo umělé mléko
  • Odpoledne – jogurt s ovocem
  • Večer - cereální mléčná nebo nemléčná kaše
  • Před usnutím – podle potřeby nakojte nebo podejte umělé mléko.

 

Nemějte obavy, pokud vaše roční dítě jídlo stále spíše ochutnává, než aby se pořádně najedlo. Možná mu pořád stačí kojení a dává si načas. Uvidíte, že se množství snězeného jídla bude s přibývajícími měsíci zvyšovat. Hlavní je zachovat chladnou hlavu, dítko k jídlu nenutit, aby si k jídlu nevytvořilo odpor. Dobrou motivací a způsob, jak vést malé dítě k samostatnosti, je pořízení veselého dětského nádobí a příboru. Dítě tak bude jídlo více bavit a na stolování se bude těšit. Prohlédněte si naši kategorii Krmení, ve které najdete vše potřebné.

 
Dále si přečtěte článek 5 věcí, bez kterých se vaše miminko v zimě neobejde.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit