Děti s malým věkovým rozdílem aneb 5 rad, jak je zvládnout

Máte nebo vás to brzy čeká? Dvě děti s věkovým rozdílem od jednoho do dvou let. Ať už jste to plánovali nebo ne, určitě si občas řeknete, že jste přecenili své síly a měli jste s druhým dítkem raději počkat. Je to tak, zvládat dvě malé děti, které obě stále potřebují plnou pozornost a péči rodičů, není vůbec snadné. Jsou dny, kdy jde vše dobře, ale pak přijde období, kdy už docházejí síly a každá dobrá rada a pomoc má cenu zlata. Máme pro vás několik tipů, jak si život se dvěma malými dětmi ulehčit.

malý věkový rozdíl mezi sourozenci

Pořiďte si sourozenecký kočárek

První úskalí, na které nejspíš narazíte brzy po tom, co z porodnice dovezete brášku nebo sestřičku pro vaše stále malé první dítko, bude určitě to, jak venku přepravit obě děti z místa na místo. Miminko se bez kočárku neobejde a prvorozené batolátko, které se teprve nedávno naučilo pořádně chodit, toho moc neujde. Nedá se nic dělat, pokud nechcete chodit jen na krátké procházky kolem domu, budete muset investovat do sourozeneckého kočárku. Ale věřte, že vynaložených peněz litovat nebudete. Podívejte se na naši nabídku sourozeneckých kočárků.

Zvažte koupi dětské ohrádky

Dalším problémem může být zvládání péče o novorozené miminko s malým batoletem za zády. Přebalování, kojení, uspávání a další nezbytná péče, kterou malé miminko vyžaduje, se provádí těžko, když máte doma malé dítě, které se právě naučilo vylézat na židle nebo přímo na stůl a jeho největší zábavou je jakkoli hazardovat s vlastním životem. Pro váš klid a jeho bezpečnost pořiďte dětskou ohrádku nebo cestovní postýlku, která poslouží stejně. Zatímco budete miminko přebalovat, starší dítě na nezbytnou dobu "zavřete" do ohrádky a budete mít jistotu, že nikam nevyleze a nespadne. Dostatek hraček ho na chvíli jistě zabaví.

Šátek nebo nosítko vám pomohou věnovat se oběma dětem současně

Druhorozené miminko chce být stále s vámi a při každém odložení pláče? I takové období může nastat. Ale starší sourozenec si chce s vámi hrát a dělá si na vás stejné nároky. Dobrým řešením může být šátek nebo nosítko. Prvorozený bude spokojeně u vás a vy budete mít volné ruce pro hraní.

Zapojte babičku nebo paní na hlídání

Nestyďte se požádat o pomoc. 4 z 5 rodičů, kteří mají děti s malým věkovým rozdílem, potvrdí, že začátky byly náročné a skloubit péči o děti, domácnost a osobní život občas nad jejich síly. Pokud máte babičky, které ochotně pohlídají nebo pomohou s domácností, gratulujte si, není to samozřejmostí. Jestli se vaše babičky dosud nezapojily, překonejte rozpaky a požádejte je o pomoc. Vysvětlete jim, že právě procházíte náročným obdobím a potřebujete je. Možná však vaši rodiče bydlí daleko a pomáhat vám nemohou, i když by chtěli. Naštěstí je tady možnost najít si spolehlivou paní na hlídání nebo na úklid.

Předcházejte sourozenecké rivalitě

Často se stává, že starší sourozenec žárlí na mladšího. A divíte se mu? Donedávna měl maminku celou pro sebe a najednou přijde malý vetřelec a celý jeho svět je rázem vzhůru nohama. Těmto pocitům asi úplně nezabráníte, ale můžete jim zkusit předcházet. Prvorozeného zapojte do péče o mladšího sourozence. Dejte mu najevo, že on je ten starší, pro vás důležitý a stále stejně milovaný. Dodržujte pořadí příchozího. Co to znamená? Ten, kdo se narodil nebo do rodiny přišel jako první, má přednost. Prakticky to může vypadat tak, že starší sourozenec dostává jídlo jako první, první vchází do místnosti, návštěva se nejdříve přivítá s ním a pak až začne obdivovat novorozence a tak dále. Toto téma se objevuje v knize Jiřiny Prekopové Malý tyran.

Co říci na závěr? Péče o dva malé sourozence je náročná. Někteří tvrdí, že je lepší mít dvojčata. Ale věřte, že se jednou na své děti podíváte a řeknete si "Je dobře, že jsou tak brzy po sobě." Budou si bližší, najdou stejné zájmy, můžou si společně hrát a budou dobří parťáci. A to za těch pár náročnějších let určitě stojí.

 
Dále by vás mohl zajímat článek Začínáme s příkrmy.